W diecezji płockiej ruszają spotkania modlitewne nieobojętnych na krzywdę wykorzystania


W niedzielę 20 listopada w kaplicy szpitala w Ciechanowie odbędzie się pierwsze z cyklu spotkań modlitewnych „Wspólnota ze Zranionymi. Modlitwa i towarzyszenie”. Złożą się na nie adoracja Najświętszego Sakramentu i Msza św. w intencji osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym. Po modlitwie będzie możliwość rozmowy z duszpasterzem zranionych w diecezji płockiej.

Miejsce spotkania jest nieprzypadkowe, bowiem w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie posługuje jako kapelan ks. Maciej Szostak. Od 2017 r. pełni on w diecezji płockiej rolę duszpasterza wspomagającego skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym ze strony duchownych, ich najbliższych oraz ich wspólnoty parafialne. Od stycznia 2022 r. odpowiada za Punkt Konsultacyjny w Ciechanowie, przeznaczony dla osób, które doświadczyły przemocy, wykorzystania seksualnego czy psychicznego. Działa on jako filia Centrum Psychologiczno-Pastoralnego METANOIA z Płocka.

– Zapraszamy na tę modlitwę wszystkich, skrzywdzonych w Kościele, jak i poza nim. Podobnie jak w naszym punkcie konsultacyjnym staramy się pomóc każdemu, niezależnie od tego, gdzie doświadczył krzywdy, tak i naszą modlitwą chcemy objąć każdą osobę zranioną. Zapraszamy także tych, których krzywda innych dotyka i chcieliby poprzez modlitwę wyrazić solidarność z nimi – mówi duszpasterz. – Już dziś dziękuję członkom Odnowy w Duchu Świętym – Wspólnoty Dobrego Pasterza, działającej przy parafii Św. Józefa w Ciechanowie, którzy będą animować modlitwę i śpiewy. Dziękuję za tę wspólnotową odpowiedź i zaangażowanie.

Jak zapowiada ks. Szostak, spotkanie modlitewne w Ciechanowie to początek modlitewnej wspólnoty ze zranionymi w diecezji. – Jeszcze w grudniu pragniemy zorganizować podobną modlitwę w Pułtusku, a od nowego roku co 3 miesiące w innych większych miastach naszej diecezji. Za każdym razem spotkanie modlitewne będzie połączone z możliwością spotkania nie tylko z duszpasterzem towarzyszącym, ale także psychologiem czy innymi zapraszanymi przez nas gośćmi – wyjaśnia duchowny.

Punkt Konsultacyjny w Ciechanowie działa we współpracy z Fundacją Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. Dyżury punktu konsultacyjnego odbywają się w każdy piątek w godzinach 17.00-20.00 pod numerem telefonu: 514 614 946. Osoby potrzebujące wsparcia mogą zgłosić się do punktu w Ciechanowie, na ul. Ściegiennego 18, przy Centrum Psychologiczno-Pastoralnym METANOIA.

Data wpisu: 2022-11-17