Delegat KEP zachęca do wspierania Osób Skrzywdzonych


„Zachęcam i zapraszam wszystkich do włączenia się w przeżycie tego dnia, a także tworzenia wspólnoty ze Zranionymi i budowania kultury służącej ochronie najsłabszych i bezbronnych w naszych wspólnotach i w całym społeczeństwie” – pisze abp Wojciech Polak w komunikacie przed Dniem modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. Będzie on obchodzony 16 lutego.

Od tego roku inicjatywa duchowej bliskości z osobami, które doświadczyły przemocy seksualnej obchodzona będzie pod nową nazwą jako Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. Decyzję o zmianie nazwy podjęli biskupi na ostatnim zebraniu plenarnym. „Chcemy poprzez tę nazwę ukazać, że osoby zranione są w centrum naszej modlitwy i naszych działań. Mamy nadzieję, że duch modlitwy i solidarności Kościoła ze Zranionymi wzbudzi również w sprawcach pragnienie zadośćuczynienia i pokuty” – podkreśla delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak.

Kościół już od 2017 roku w pierwszy piątek Wielkiego Postu poprzez indywidualną i wspólnotową modlitwę, udział w drodze krzyżowej i uczestnictwo we Mszy św. łączy się duchowo z osobami zranionymi wykorzystaniem seksualnym. Modlitwa i pokuta nie są jedyną forma odpowiedzi Kościoła na dramat wykorzystania.  Wypracowane przez kolejne lata efektywne struktury pomocy osobom skrzywdzonym pozwalają Kościołowi w Polsce nieść realną pomoc i wsparcie skrzywdzonym i ich bliskim. Zwraca na to uwagę Delegat KEP w komunikacie, zaznaczając, że „bliskość i solidarność ze Skrzywdzonymi Kościół stara się budować poprzez codzienną pracę delegatów i delegatek ds. ochrony dzieci i młodzieży, duszpasterzy oraz sióstr towarzyszących osobom skrzywdzonym, osób świeckich pracujących w punktach konsultacyjnych czy zaangażowanych w diecezjach i zakonach w prewencję oraz kuratorów.  Oni wszyscy – wspierani przez Centrum Ochrony Dziecka, Fundację Świętego Józefa oraz Biuro Delegata przy Konferencji Episkopatu Polski – działają razem, by pomagać” .

Materiały do wykorzystania duszpasterskiego w Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym znajdują się na stronie: wspolnotazezranionymi.pl/dmis2024/.

Informacje o inicjatywie dostępne są również na profilu facebookowym: fb.com/WspolnotaZeZranionymi/.

Data wpisu: 2024-01-23