Towarzysząc zranionym – szkolenie dla duszpasterzy i sióstr


Rola, zadania i kompetencje duszpasterza i siostry towarzyszącej osobom zranionym wykorzystaniem seksualnym w dzieciństwie lub młodości przez duchownych będą przedmiotem dwudniowego szkolenia, które rozpocznie się 23 marca w Porszewicach.

Wraz z grupą diecezjalnych i zakonnych duszpasterzy osób pokrzywdzonych w szkoleniu po raz pierwszy będą uczestniczyły siostry, które biorą udział w projektach wspierających osoby pokrzywdzone (telefon zaufania „Siostry dla Sióstr” oraz dyżury telefoniczne dla osób zranionych).

W tematykę szkolenia wprowadzi o. Adam Żak SJ, koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i dyrektor Centrum Ochrony Dziecka. Warsztat dotyczący kontaktu z osobami skrzywdzonymi poprowadzi psychoterapeutka Krystyna Dudzis. Dwaj duszpasterze osób pokrzywdzonych – ks. Zbigniew Kielan z diecezji łowickiej i ks. Artur Chłopek z archidiecezji krakowskiej – będą mówić o pomocy tzw. ofiarom drugorzędowym, czyli bliskim pokrzywdzonym, członkom wspólnot i parafii, w których doszło do przestępstwa. Ks. Tomasz Liszewski, psycholog i psychoterapeuta, a zarazem duszpasterz pokrzywdzonych w archidiecezji łódzkiej powie o tym, dlaczego osoby towarzyszące skrzywdzonym w Kościele nie mogą zaniedbać troski o siebie.

Pracę w grupach dotyczącą posługi wobec osób skrzywdzonych duszpasterzy i sióstr towarzyszących poprowadzą Marta Titaniec – prezes Fundacji Świętego Józefa KEP oraz ks. Piotr Studnicki – kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. Z kolei koordynator KEP o. Adam Żak SJ dotknie tematu współpracy duszpasterza z przełożonym czy innymi osobami kościelnego systemu prewencji i pomocy pokrzywdzonym.

Wykładom i warsztatom będzie towarzyszyła wspólna modlitwa, Eucharystia i adoracja Najświętszego Sakramentu.

Szkolenie jest organizowane przez Zespół koordynujący duszpasterzy, który tworzą: ks. Łukasz Knieć, ks. Artur Chłopek, ks. Grzegorz Szczygieł MS, we współpracy z Koordynatorem KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, Biurem Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, Centrum Ochrony Dziecka oraz Fundacją Świętego Józefa KEP. Szkolenie finansuje FSJ.

Data wpisu: 2022-03-24
Kategorie: AKTUALNOŚCI