Dzień Modlitwy i Solidarności

z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym

„Ta duszpasterska inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski, ustanowiona w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, służy kształtowaniu naszych sumień i wrażliwości oraz stanowi wyraz naszego duchowego towarzyszenia osobom, które zostały zranione i zmagają się z bolesnymi konsekwencjami wyrządzonej krzywdy”

– wyjaśnia abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Polscy biskupi zgromadzeni na 374. Zebraniu Plenarnym KEP, jakie odbyło się w Warszawie w dniach 4-5 października 2016 r., ogłosili, że Kościół w Polsce wyznaczył na datę obchodów pierwszy piątek Wielkiego Postu. Po raz pierwszy Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego obchodzony był 3 marca 2017 roku. „Modlitwa i pokuta za ofiary pedofilii jest naturalną odpowiedzią chrześcijanina na zjawisko grzechu. Kościół bardziej niż ktokolwiek inny winien brzydzić się nikczemną przemocą, zwłaszcza wobec dziecka” – zaznaczył wówczas w komunikacie przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Przychylając się do wniosku abp. Wojciecha Polaka, delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, podczas 396. Zebrania Plenarnego KEP, odbywającego się w Częstochowie w dniach 20-21 listopada 2023 r., Konferencja Episkopatu Polski zmieniła nazwę inicjatywy na: Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. “Chcemy poprzez tę nazwę ukazać, że osoby zranione są w centrum naszej modlitwy i naszych działań” – podkreśla Delegat KEP.

Dziś jako lud Boży jesteśmy wezwani, by wziąć na siebie odpowiedzialność za ból naszych braci, zranionych na ciele i na duszy. (…) Zachęcam cały święty wierny lud Boży do modlitwy pokutnej i postu, zgodnie z poleceniem Pana, które rozbudza nasze sumienia, naszą solidarność i nasze zaangażowanie na rzecz kultury ochrony, oraz mówienia «nigdy więcej» wszelkim rodzajom i formom nadużyć

Franciszek, „List do Ludu Bożego” (2018)