STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / Rekolekcje dla zranionych

Rekolekcje dla zranionych


Rany w sferze seksualności są wyjątkowo bolesne. Osoby, które stały się ofiarami wykorzystania seksualnego potrzebują fachowej pomocy psychologicznej i prawnej. W procesie zdrowienia bardzo ważna jest też pomoc duchowa w odbudowaniu zaufania do Boga i Kościoła, zwłaszcza jeśli sprawcą wykorzystania był duchowny. Jedną z form takiej pomocy są rekolekcje dla zranionych. Najbliższe odbędą się w dniach 20-22 grudnia br. w Gnieźnie w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

 Karmelita o. Krzysztof Piskorz i terapeutka Barbara Łubkowska zapraszają do uczestnictwa w rekolekcjach osoby, które doświadczyły różnych zranień w dziedzinie seksualności. – Zranienia, z którymi chcemy zwracać się do Jezusa, to cierpienia związane ze skutkami molestowania lub wykorzystania seksualnego, z uzależnieniem od pornografii, masturbacji, kontaktów seksualnych, z kompleksami na tle własnej męskości lub kobiecości, z niechcianymi skłonnościami homoseksualnymi – podkreślają rekolekcjoniści.  Jak wyjaśniają, zranienie, z którym dana osoba przyjedzie na rekolekcje, pozostanie jej tajemnicą, rekolekcje nie zakładają dzielenia się tym na forum. – Rekolekcje nie są bowiem formą terapii grupowej, a sposobnością do tego, by spojrzeć na siebie i na swoje cierpienie oczami Jezusa, więc spojrzeć z miłością. Czasem demaskowania w świetle Słowa Bożego tego, co na bazie zranienia zasiał przeciwnik, tj. rozmaitych kłamstw, które utrudniają danej osobie zdrowienie czy wzrastanie. W odniesieniu do daru wolnej woli, odzyskiwania poczucia wpływu na swoją codzienność. Wychodzenia z druzgocącej samotności do osobowej relacji z Jezusem Przyjacielem i wspólnoty z innymi ludźmi, którzy przez samo uczestnictwo w rekolekcjach mają odwagę pokazać, że cierpią.

– Każda rana może być miejscem spotkania z przemieniającą mocą Jezusa – tłumaczy współprowadząca rekolekcje Barbara. W trakcie rekolekcji wszystko służy temu, by zranienie z którym ktoś przyjedzie, od strony życia wewnętrznego zostało właściwie zauważone, by seksualności przywrócić zniekształcone przez cudzy lub osobisty grzech piękno, by uzbroić w nadzieję niezbędną w procesie odbudowywania zaufania do Boga, siebie i innych ludzi, które trauma zawsze mocno narusza.

Rekolekcje do Słowa: „Spójrzcie na Niego, promieniejcie radością, a oblicza wasze nie zaznają wstydu” (Ps 34,6) odbędą się w dniach 20-22 grudnia br. w Gnieźnie w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Obok codziennych konferencji i udziału w Eucharystii, będzie możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania, a także indywidualnych rozmów z kapłanem lub psychoterapeutą. Chętni w trakcie rekolekcji będą mogli przyjąć szkaplerz karmelitański.

Rekolekcje dla osób zranionych w sferze seksualności karmelita o. Krzysztof Piskorz i terapeutka Barbara Łubkowska prowadzą wspólnie od kilku lat. Dwukrotnie odbyły się z paulinem, o. Piotrem Krzysztoforskim. Do tej pory miały one miejsce m.in. w Bydgoszczy, Krakowie, Derdach, Niechorzu, Wrocławiu, Krzeszowicach, Łukęcinie, Płocku.

Każda edycja ma swój wyjątkowy klimat. – Ta będzie wyjątkowa przez to, że spotkamy się tak blisko celebrowania przez Kościół na całym świecie tajemnicy Wcielenia. To, że Chrystus stał się człowiekiem podkreśla fakt, że ciało, będące sanktuarium duszy ma swoją świętość. Również to, że ciało ludzkie ma swoją godność nadaną mu przez Stwórcę i żaden człowiek nie ma mocy jej odebrać. Może ją swoim czynem naruszyć, właśnie zranić, upokorzyć, nadwątlić, ale nie odebrać. Dla Adresatów tych rekolekcji jest to szczególnie ważny przekaz – podkreśla Barbara.

Uczestniczenie w tej grudniowej, adwentowej edycji wpłynie też prawdopodobnie na głębsze, bardziej świadome przeżycie przez uczestniczących Świąt Bożego Narodzenia. Patronką tej edycji, nie przez przypadek, została św. Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza. – Patronat, który każdorazowo obieramy spośród Świętego Rodzeństwa, uzmysławia nam też to, że również na Świętych możemy liczyć w wychodzeniu z ciemności pozostawionej przez traumy, które nas spotkały czy z ciemności, w której znaleźliśmy się na skutek swoich wypadków lub błędnych wyborów.

 

Zapraszam do zapisów i ewentualnych pytań: barbaralubkowska@gmail.com, 607 654 900

Zobacz także