STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / Dzień Modlitwy i Pokuty – 24 II 2023

Dzień Modlitwy i Pokuty – 24 II 2023


W tym roku pierwszopiątkowy Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego przeżywany będzie 24 lutego.

„Zachęcam wszystkich do włączenia się w modlitwę w pierwszy piątek Wielkiego Postu – 24 lutego br. – m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej z przygotowanymi na ten dzień rozważaniami. Niczym św. Weronika ocierająca umęczone Oblicze Chrystusa, otrzyjmy chustą modlitwy i pokuty cierpiące twarze naszych sióstr i braci, których życie naznaczone jest dramatem wykorzystania” – apeluje abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Już w przeddzień Dnia modlitwy i pokuty na Jasnej Górze podczas Apelu Jasnogórskiego w czwartek 23 lutego br. osoby zranione wykorzystaniem seksualnym zostaną objęte modlitwą. Ta intencja wybrzmi szczególnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu, 24 lutego br., w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach podczas modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia. Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak będzie w tym dniu przewodniczył drodze krzyżowej oraz Eucharystii w katedrze gnieźnieńskiej.

Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich obchodzony jest w Kościele w Polsce od 2017 r. W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, Konferencja Episkopatu Polski ustaliła, że w Polsce będzie on obchodzony co roku w pierwszy piątek Wielkiego Postu.

Zobacz także