Zraniony święty – orędownikiem osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym


Nowenna przez wstawiennictwo św. Augustyna za osoby zranione – to propozycja, której autorką jest Osoba Skrzywdzona. Dlaczego właśnie jego uczyniła orędownikiem osób zranionych wykorzystaniem seksualnym?

„Jestem osobą, która w dzieciństwie została wykorzystana seksualnie przez swojego tatę. Niestety później natrafiłam na duchownego, który krzywdząc mnie, sprawił, że skutki uderzyły także w sferę mojej wiary w Boga” – wyznaje we wstępie Autorka nowenny, która chce zostać anonimowa. Dzieli się też historią „obecności” św. Augustyna w jej życiu. A wszystko zaczęło się od podarowanej książki o świętych… „W niej pojawił się św. Augustyn i uwolnił mnie od wieloletniego balastu! Tłumaczył, że jeśli dziewica w trakcie męczeństwa została zgwałcona, to nadal pozostawała dziewicą. Oczywiście było to twierdzenie w odniesieniu do wiary, a nie do faktu biologicznego. Wtedy, po wielu latach, nabrałam powietrza całą piersią” – pisze, choć dodaje, że nie oznacza to wykasowania wspomnień ani doznanej krzywdy.

We wstępie do publikacji o. dr Wiesław Dawidowski OSA, w latach 2012-2021 przełożony prowincjalny polskich augustianów, poleca postać św. Augustyna jako „duchowego orędownika i przewodnika w leczeniu ran zadanych przez tych, którzy w perwersyjnych celach użyli swojego autorytetu wobec osób małoletnich, słabych i bezradnych”. Zaznacza, że modlitwa nie zastępuje konkretnej pomocy, ale jest propozycją do wykorzystania w osobistej drodze duchowej. „Oby ta nowenna przez wstawiennictwo św. Augustyna, napisana przez osobę świecką, pomogła w leczeniu ran zadanych osobom zranionym przez innych. I oby zranieni znaleźli w Kościele oparcie, którego tak potrzebują” – dodaje.

Ojciec Dawidowski kreśli też sylwetkę św. Augustyna jako Zranionego świętego. Jak zaznacza, „w obiegowych opiniach nawrócenie św. Augustyna polegało na odwróceniu się od świata rozpasanej erotyki. Ten aspekt konwersji nazywa się czasem nawróceniem moralnym, w odróżnieniu od nawrócenia intelektualnego, duchowego i religijnego. Nawrócenie moralne Augustyna budzi najwięcej emocji i jest zarazem bardzo wybiórczo interpretowane. Zasadniczo uwaga skupia się na wieloletnim, nieformalnym związku syna Moniki z nieznaną z imienia kobietą, z którego to związku urodził się syn Adeodat — „Bożydar”. Tymczasem kwestie dotyczące intymnego życia Augustyna są o wiele bardziej złożone, uwarunkowane psychologicznie, kulturowo i moralnie”. Próbę wyjaśnienia znajdziemy właśnie w opracowaniu towarzyszącym Nowennie.

Nowenna to modlitwa odmawiana zazwyczaj przez dziewięć kolejnych dni, np. przed większym świętem lub wspomnieniem liturgicznym danego świętego. Przez wszystkie dni Nowenny przez wstawiennictwo św. Augustyna odmawiana jest Litania do św. Augustyna, której towarzyszy fragment dotyczący św. Augustyna z pism kard. Josepha Ratzingera i nauczania późniejszego papieża Benedykta XVI, a także ułożone przez Autorkę modlitwy. Wśród nich m.in. modlitwa za skrzywdzonych, którzy odeszli od Kościoła:

Święty Augustynie, zanieś do Boga, te dzieci, które w wyniku wykorzystania odeszły z Kościoła i jako osoby dorosłe nie umieją zaufać tym, którzy Boga głoszą. Ty spotkałeś wiarygodnych głosicieli Słowa. Proś, by zranieni w Kościele spotkali autentycznych i mądrych świadków Bożej czułości.

oraz za rodziców skrzywdzonych dzieci i tych, którym rodzice nie uwierzyli:

Synu łez św. Moniki – pochyl się nad każdym rodzicem, który płakał nad cierpieniem wykorzystanego dziecka i walczył o nie. Weź w swoją szczególną opiekę osoby, którym rodzice i bliscy nie uwierzyli, nie pozwalając zabliźnić się zadanym ranom i skazując je na samotność. Św. Augustynie, wyproś dla nich u Boga ukojenie serca.

Publikacja Za Zranionych. Nowenna przez wstawiennictwo św. Augustyna opatrzona jest imprimatur metropolity gnieźnieńskiego abp. Wojciecha Polaka, delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Stanowi pomoc dla duszpasterzy osób skrzywdzonych, ich rodzin i bliskich, którzy posługują w diecezjach i zakonach męskich oraz sióstr zakonnych towarzyszących osobom zranionym. Jest także dostępna dla wszystkich, można ją zakupić w wydawnictwie Apostolicum, które podjęło się wydania Nowenny.

Do powstania publikacji przyczyniły się Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz Centrum Ochrony Dziecka. Została ona sfinansowana ze środków Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski.

Data wpisu: 2023-05-25
Kategorie: AKTUALNOŚCI