STRONA GŁÓWNA / INFORMACJE / Wspólnota ze zranionymi – nie tylko raz w roku

Wspólnota ze zranionymi – nie tylko raz w roku


We współpracy z  duszpasterzami osób pokrzywdzonych powstała strona internetowa wspolnotazezranionymi.pl. – Chodzi o to, żeby nie być obojętnym, żeby wspólnotę ze zranionymi budować w bardzo różnych przestrzeniach – przekonują jej inicjatorzy. Na stronie znajdują się propozycje modlitw, informacje o inicjatywach, świadectwa i kontakty do duszpasterzy towarzyszących osobom skrzywdzonym.

Wspieranie tworzenia wspólnoty ze zranionymi wykorzystaniem seksualnym – to cel, jaki przyświeca twórcom nowej strony wspolnotazezranionymi.pl. Powstała ona z inicjatywy diecezjalnych duszpasterzy osób pokrzywdzonych: ks. Artura Chłopka z Krakowa i ks. Łukasza Kniecia z Opola.

– To odzew na głosy, które słyszałem zarówno od samych pokrzywdzonych, jak i od osób im towarzyszących, że ważne jest dla nich być z kimś, właśnie we wspólnocie Kościoła. Pojawiały się czasem bardzo dramatyczne głosy: „jesteśmy porzuceni”, „czujemy się jak trędowaci”, „odrzuceni jako problem w Kościele”. Poprzez spotkania, modlitwę we wspólnocie osoby skrzywdzone doświadczają, że nie są same, że są wokół ludzie wrażliwi na ich krzywdę – podkreśla ks. Artur Chłopek, duszpasterz osób pokrzywdzonych z archidiecezji krakowskiej. Właśnie w Krakowie grupa świeckich zaczęła organizować cyklicznie „Modlitwę za Zranionych w Kościele”. Pierwsze takie nabożeństwo odbyło się w czerwcu 2019 r. w kościele św. Idziego w Krakowie, ostatnie – szóste z kolei – miało miejsce w Arce Pana w Krakowie-Nowej Hucie w październiku ubiegłego roku, część modlitewna była też transmitowana online. Między innymi adoracje „Modlitwy za Zranionych w Kościele”, teksty modlitw w intencji osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym, świadectwa czy materiały duszpasterskie przygotowane na Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich zostały udostępnione na stronie wspolnotazezranionymi.pl. – Zebrane w jednym miejscu mają być pomocą dla proboszczów, wikariuszy, liderów wspólnot i świeckich, którzy chcieliby wykorzystać je nie tylko w pierwszy piątek Wielkiego Postu, ale też w ciągu roku – w trakcie rekolekcji, misji czy spotkań formacyjnych tej czy innej wspólnoty – mówi ks. Chłopek.

– Tworzenie wspólnoty ze zranionymi jest dalszym ciągiem procesu, w którym od uciekania od tych spraw, patrzenia tylko przez pryzmat procedur i ich rozwiązywania, wreszcie stajemy naprzeciw osób zranionych i szukamy formy spotkania z nimi – dodaje drugi z duszpasterzy osób pokrzywdzonych, ks. Łukasz Knieć z diecezji opolskiej. – Mam nadzieję, że gdy osoba skrzywdzona wejdzie na tę stronę i przeczyta zawarte tam informacje, to będzie miała choć trochę poczucia, że są takie przestrzenie w Kościele w Polsce, są osoby, które z bardzo wielkim szacunkiem chcą ją przyjąć i ofiarować modlitwę w jej intencji – mówi ks. Knieć, zapowiadając, że strona wspolnotazezranionymi.pl będzie rozwijana, m.in. o platformę modlitwy, gdzie z jednej strony wspólnoty i parafie będą mogły zgłosić deklarację modlitwy za osoby zranione, a osoby skrzywdzone będą mogły prosić o modlitwę w ich intencji. Zamieszczone już teraz kontakty do duszpasterzy towarzyszących osobom skrzywdzonym oraz informacje o inicjatywach dają możliwość realnego spotkania we wspólnocie Kościoła.

Ks. Artur Chłopek zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt: poczucie wspólnotowości w Kościele. – Kościół bardzo często w takim skrócie myślowym rozumiany jest jako instytucja, jako biskupi i  księża. Przez projekt wspolnotazezranionymi.pl chcemy podkreślić na nowo, że Kościół to wspólnota. Wspólnota osób, które mają być za siebie współodpowiedzialne. To nie jest tak, że sprawa wykorzystania seksualnego w Kościele to sprawa do załatwienia tylko w gronie duchownych i nie ma potrzeby, by świeccy się w to angażowali. Potrzebujemy was, świeckich, którzy – podobnie jak grupa w Krakowie – wyjdą z inicjatywą modlitwy, zaproponują w swojej wspólnocie czy parafii swoje zaangażowanie i pomoc – wyjaśnia.

Strona wspolnotazezranionymi.pl powstała przy wsparciu finansowym Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski.

www.ochrona.episkopat.pl

Zobacz także