STRONA GŁÓWNA / INFORMACJE / Przestrzeń modlitwy Anastasis

Przestrzeń modlitwy Anastasis


Przez cały rok w każdy drugi poniedziałek miesiąca w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na wspólnej modlitwie będą spotykać się osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym, ich bliscy i osoby ich wspierające. Do udziału w modlitwie w przestrzeni Anastasis zaprasza ks. Artur Chłopek, duszpasterz zranionych w archidiecezji krakowskiej.

Cykliczne modlitwy, zainicjowane przez grupę katolików z Krakowa i okolic wyrosły z potrzeby stworzenia przestrzeni dla osób skrzywdzonych i tych, którzy ich wspierają.  „Nie chcemy pozostawać obojętni wobec zranienia i krzywdy osób, które doświadczyły wykorzystania seksualnego. Konkretne miejsce i czas naszych spotkań daje możliwość wzajemnego odnajdywania się osób skrzywdzonych, ich bliskich, ale też osób wrażliwych i chcących towarzyszyć osobom zranionym” – czytamy na stronie krakowskiego Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie się one odbywają.

W roku 2022 spotkania modlitewne będą miały miejsce w każdy drugi poniedziałek miesiąca o godzinie 19.00. Najbliższe 10 stycznia, kolejne: 14 lutego, 14 marca, 11 kwietnia, 9 maja, 13 czerwca, 11 lipca, 8 sierpnia, 12 września, 10 października, 14 listopada, 12 grudnia.

Przestrzeń modlitwy Anastasis to godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy. – Szczególnym znakiem nam towarzyszącym jest wizerunek Świętego Oblicza z Manoppello – Volto Santo. Oblicze Chrystusa, na którym widać ślady męki i cierpienia, ale jednocześnie oczy są już otwarte, a usta łapią oddech świeżego powietrza. To Oblicze Chrystusa zmartwychwstającego i dającego zmartwychwstanie – wyjaśnia ks. Artur Chłopek, duszpasterz osób pokrzywdzonych w archidiecezji krakowskiej.

Do modlitwy zaproszone są wszystkie osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym, nie tylko przez duchownych, ale także w innych środowiskach i nie tylko w dzieciństwie, ale także w wieku dorosłym.  – Dla wielu osób wierzących, które zostały skrzywdzone, obok pomocy psychologicznej, ważne jest również doświadczenie Boga, który ich nie opuszcza, który jest z nimi, Boga, który pomaga odzyskiwać pokój serca – „zmartwychwstawać do życia” – zwraca uwagę duszpasterz.

– Przestrzeń modlitwy Anastasis jest otwarta dla wszystkich osób wrażliwych, które chcą poprzez swoją obecność na modlitwie towarzyszyć skrzywdzonym i przed Najświętszym Sakramentem rozeznawać jak mogą w konkretnych działaniach odpowiedzieć na krzywdę wykorzystania seksualnego we wspólnocie Kościoła – podkreśla ks. Artur Chłopek, zachęcając do udziału w modlitewnych spotkaniach w Krakowie.

Tworzenie wspólnoty ze zranionymi wykorzystaniem seksualnym wspiera strona wspolnotazezranionymi.pl, na której zamieszczane są materiały, modlitwy i świadectwa. Strona prowadzona jest we współpracy z przedstawicielami duszpasterzy osób pokrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym w Kościele.

Zobacz także