STRONA GŁÓWNA / INFORMACJE / Komunikat Delegata KEP przed Dniem modlitwy i pokuty

Komunikat Delegata KEP przed Dniem modlitwy i pokuty


W najbliższą niedzielę – 27 lutego, poprzedzającą Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich w kościołach i kaplicach w Polsce będzie odczytywany komunikat Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Kościół w Polsce w pierwszy piątek Wielkiego Postu, 4 marca, po raz szósty będzie przeżywał Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.

„Ta duszpasterska inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski, ustanowiona w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, służy kształtowaniu naszych sumień i wrażliwości oraz stanowi pomoc do naszego częstego duchowego towarzyszenia osobom, które zostały zranione i zmagają się z bolesnymi konsekwencjami wyrządzonej krzywdy” – napisał abp Wojciech Polak. Komunikat Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży w związku z Dniem modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich będzie odczytywany w kościołach i kaplicach w niedzielę 27 lutego. Arcybiskup Polak zachęcił w nim wszystkich do włączenia się w modlitwę we wspólnotach parafialnych, m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej z przygotowanymi na ten dzień rozważaniami.

Delegat KEP zachęca też do innych form towarzyszenia osobom skrzywdzonym. „Wyrazem naszego wsparcia dla skrzywdzonych niech będzie również podjęcie postu oraz innych czynów pokutnych, nade wszystko zaś postawa otwartości i zrozumienia, przyjęcia osób zranionych i ich bolesnej historii” – dodaje abp Polak.  Wyjaśnia też, że niezależnie od tego kto był sprawcą krzywdy – czy osoba duchowna, czy świecka – osoby zranione wykorzystaniem seksualnym mają prawo liczyć, że nie zabraknie im naszego duchowego towarzyszenia. „Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by zranieni mogli odczuć wsparcie całej wspólnoty Kościoła” – apeluje Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich obchodzony jest w Kościele w Polsce od 2017 r. W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, Konferencja Episkopatu Polski ustaliła, że w Polsce będzie on obchodzony co roku w pierwszy piątek Wielkiego Postu. „Modlitwa i pokuta za ofiary pedofilii jest naturalną odpowiedzią chrześcijanina na zjawisko grzechu. Kościół bardziej niż ktokolwiek inny winien brzydzić się nikczemną przemocą, zwłaszcza wobec dziecka” – zaznaczył wówczas w komunikacie w sprawie Dnia modlitwy i pokuty przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

 

Pełny tekst komunikatu: Komunikat Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży

Zobacz także