STRONA GŁÓWNA / INFORMACJE / Inicjatywy Dnia Modlitwy i Pokuty 2022

Inicjatywy Dnia Modlitwy i Pokuty 2022


W przeddzień Dnia modlitwy i pokuty, w czwartek 3 marca o godz. 21.00 rozważanie Apelu Jasnogórskiego na Jasnej Górze poprowadzi ks. Grzegorz Szczygieł MS, duszpasterz osób pokrzywdzonych w zgromadzeniu saletynów.

Intencja modlitwy za osoby zranione wybrzmi również w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach w piątek 4 marca o godz. 15.00. Modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia poprowadzą siostry Matki Bożej Miłosierdzia.

 

Archidiecezja Białostocka
Archikatedra Białostocka – Msza św. w intencji wynagradzającej za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, za ofiary tych czynów oraz nabożeństwo Drogi Krzyżowej – Delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Tomasz Sulik
Ks. Arcybiskup rozesłał do wszystkich parafii apel-zachętę do modlitwy za ofiary przestępstw ze strony duchownych, wysłane też zostały materiały duszpasterskie.

Diecezja Bielsko-Żywiecka
W każdej parafii naszej Diecezji 4 marca organizowane są Msze Święte w tej intencji oraz Drogi Krzyżowe.
• Parafia pw. Św. Mikołaja w Bielsku-Białej Msza Święta z homilią o godz. 18.30
• Parafia pw. Narodzenia NMP w Żywcu Msza Święta z homilią o godz. 19.30
• Parafia pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Oświęcimiu Msza Święta z homilią o godz. 18.30

Diecezja Bydgoska
W Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, której przewodniczyć będzie bp Krzysztof Włodarczyk. Początek o godz. 11.30.

Archidiecezja Gdańska
Gdańsk, archikatedra oliwska, g. 17.30 – Droga Krzyżowa w intencji zadośćuczynienia za grzechy wykorzystywania nieletnich

Diecezja Gliwicka
Dni Skupienia dla kapłanów Diecezji Gliwickiej – 4-5 marca
4 marca (piątek): w ogólnopolski Dzień modlitwy i pokuty za Zranionych w Kościele
– godz. 16.00 – Centrum Edukacyjne JP2 – aula – spotkanie i wykład P. Marty Titaniec oraz ks. dra Piotra Studnickiego
– godz. 17.30 – Katedra – modlitwa w trakcie drogi krzyżowej za Zranionych w Kościele pod przewodnictwem Prelegentów
5 marca (sobota):
– godz. 10.00 – Katedra – modlitwa w trakcie drogi krzyżowej za Zranionych w Kościele pod przewodnictwem Prelegentów
– godz. 10.45 – Centrum Edukacyjne JP2 – aula – spotkanie i wykład P. Marty Titaniec oraz ks. dra Piotra Studnickiego

Archidiecezja Gnieźnieńska
katedra gnieźnieńska
– Droga Krzyżowa, godz. 17.30 – przewodniczy abp Wojciech Polak, prymas Polski
– Msza św., godz. 18.00 – przewodniczy abp Wojciech Polska, prymas Polski, homilia – ks. dr Hubert Wiśniewski, koordynator Fundacji Świętego Józefa
Transmisja nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Mszy św. na www.archidiecezja.pl, www.prymaspolski.pl oraz na Facebooku archidiecezji gnieźnieńskiej (https://youtu.be/4oTg9V2vB-U)

Diecezja Kaliska
W katedrze św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 19.30 odbędzie się nabożeństwo pod przewodnictwem bp. Damiana Bryla.

Archidiecezja Katowicka
W archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach o godz. 17.15 pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca zostanie odprawiona Droga Krzyżowa połączona z modlitwą wynagradzającą za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich. Wezmą w niej udział biskupi, duchowni posługujący w Kurii i instytucjach diecezjalnych.
Metropolita katowicki skierował do wszystkich księży archidiecezji komunikat, w którym w imię „wspólnoty ze zranionymi” zachęca do włączenia się w modlitwę poprzez udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, odprawianej w tym dniu w każdej parafii, a także poprzez indywidualny post i akty pokuty.

Archidiecezja Krakowska
Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie
• godz. 17.00 – Msza św. – przewodniczy i homilię głosi bp Damian Muskus, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej
• po Mszy św. Droga Krzyżowa – prowadzenie: duszpasterz osób pokrzywdzonych ks. Artur Chłopek razem ze świeckimi katolikami z Krakowa
Nabożeństwa z udziałem delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży i koordynatora FSJ ks. Marcina Cholewy

Diecezja Legnicka
W Katedrze Legnickiej Droga Krzyżowej o godz. 11.30 oraz w Eucharystia w intencji osób pokrzywdzonych, która będzie celebrowana o godz. 12.00.

Archidiecezja Lubelska
O godz. 20.00 w archikatedrze lubelskiej odbędzie się modlitewne spotkanie duchowieństwa naszej archidiecezji pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. W programie spotkania zaplanowana została droga krzyżowa z udziałem biskupów i prezbiterów.

Archidiecezja Łódzka
W tym dniu Księża Biskupi będą przewodniczyli następującym modlitwom:
• abp Grzegorz Ryś – Mszy św. i Drodze Krzyżowej w archikatedrze łódzkiej, o godz. 18.00,
• bp Ireneusz Pękalski – Drodze Krzyżowej w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi,
• bp Marek Marczak – Mszy św. i Drodze Krzyżowej w kościele stacyjnym NSJ w Łodzi (Retkinia), o godz. 18.00.

Diecezja Opolska
Parafia Opole-Sławice – nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 17.15 i Eucharystia sprawowana w intencji zranionych o godz. 18.00

Diecezja Pelplińska
Wszyscy proboszczowie zostali zachęceni do sprawowania w I piątek Wielkiego Postu nabożeństwa drogi krzyżowej jako modlitwy wynagradzającej za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich.
W sobotę 5 marca br. w bazylice katedralnej w Pelplinie o godz. 11.00, odbędzie się nabożeństwo pokutne dla kapłanów diecezji, w czasie którego jednym z elementów będzie modlitwa w intencji ofiar i przeproszenie za grzech sprawców.

Diecezja Płocka
Płock, katedra, g. 17.00 – Droga krzyżowa wynagradzająca za grzechy przestępstw wobec małoletnich w Kościele – bp Piotr Libera

Archidiecezja Poznańska
Modlitwy w intencji osób skrzywdzonych odbędą się w Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich w całej Polsce. W Archidiecezji Poznańskiej w katedrze poznańskiej o godz. 19.00 odbędzie się Droga Krzyżowa w tej intencji.

Archidiecezja Przemyska
Delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Baraniewicz będzie przewodniczył Mszy świętej (homilia) i Drodze Krzyżowej podczas rekolekcji parafialnych w Leżajsku.

Archieparchia Przemysko-Warszawska
Parafia Greckokatolicka pw. św. Jerzego w Morągu – Msza Święta, godz. 17.00 – delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Jarosław Storoniak

Diecezja Radomska
Ksiądz Biskup Marek Solarczyk będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej w Bazylice św. Kazimierza w Radomiu o godz. 17.00, a po niej wraz z delegatem ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Jarosławem Wojtkunem i innymi kapłanami będzie celebrował Mszę Świętą o godz. 18.00.

Diecezja Sandomierska
Kościół św. Michała Archanioła w Sandomierzu – Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w kościele seminaryjnym pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza o godz. 17.30. Uczestniczy delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Michał Grochowina.

Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska
W Bazylice Katedralnej św. Jakuba w Szczecinie wieczornej liturgii o godz. 18.00 będzie przewodniczył biskup pomocniczy Henryk Wejman.
Przygotowane materiały zostały przekazane do wszystkich parafii archidiecezji w celu wykorzystania podczas wieczornych liturgii oraz nabożeństw Drogi Krzyżowej. Materiały są również dostępne dla wszystkich wiernych do pobrania przez stronę internetową Archidiecezji (na stronie głównej szczecin.kuria.pl)

Diecezja Świdnicka
katedra świdnicka
– Droga Krzyżowa, godz. 17.30 – prowadzi duszpasterz ds. ochrony małoletnich ks. Krzysztof Iwaniszyn
– Msza św., godz. 18.00 – pod przewodnictwem bpa Adama Bałabucha, biskupa pomocniczego
Nabożeństwa z udziałem delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży i koordynatora FSJ ks. Włodzimierza Binkowskiego

Diecezja Tarnowska
Droga Krzyżowa ekspiacyjna w Bazylikach Mniejszych Diecezji Tarnowskiej:
• Bochnia, św. Mikołaja – 4 marca, godz. 8.30
• Grybów, św. Katarzyny Aleksandryjskiej – 4 marca, godz. 8.00
• Limanowa, Matki Boskiej Bolesnej – 4 marca, godz. 17.00
• Mielec, św. Mateusza Ap. i Ew. – 11 marca, godz. 17.30,
• Nowy Sącz, św. Małgorzaty – 4 marca, godz. 19.30
• Szczepanów, św. Marii Magdaleny – 12 kwietnia (ulicami Szczepanowa), godz. 19.00
• Tarnów, Narodzenia NMP, Katedra – 4 marca, godz. 17.30
• Tuchów, Nawiedzenia NMP i św. Stanisława BM – 4 marca, godz. 17.45
Duszpasterz osób pokrzywdzonych ks. Adam Nita – Parafia Katedralna w Tarnowie – Droga Krzyżowa o godz. 17.30, a następnie Msza o godz. 18.00
Delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Robert Kantor – udział w jednej z dróg krzyżowych odprawianych w bazylikach diecezji tarnowskiej

Diecezja Toruńska
Toruń – katedra śś. Janów, godz. 18.30

Archidiecezja Warmińska
Centralna modlitwa tego dnia w archidiecezji warmińskiej odbędzie się w katedrze św. Jakuba w Olsztynie o godz. 19.00. Mszy św. będzie przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. Przed mszą św. o godz.18.15 odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Archidiecezja Warszawska
Msza Święta w katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, g. 18.00. Przewodniczy Mszy, modlitwom i głosi homilię bp Michał Janocha

Diecezja Warszawsko-Praska
O godzinie 17.00 w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie nabożeństwu Drogi Krzyżowej będzie przewodniczył biskup Romuald Kamiński.
wrocławsko-koszalińska obrz gr.-kat.

Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska
W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej centralne nabożeństwo pokutne zostanie odprawione w świebodzińskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego:
– Droga Krzyżowa prowadzona przez alumnów Seminarium Duchownego, g. 18.00
– Eucharystia, g. 18.30 – przewodniczy: delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Dariusz Mazurkiewicz
Proboszczowie wszystkich parafii otrzymali materiały duszpasterskie i liturgiczne dla zorganizowania w swoich wspólnotach celebracji i nabożeństw związanych z Dniem modlitwy i pokuty.
• Skąpe, Parafia Narodzenia NMP – Droga Krzyżowa o 17:00
• Głogów, Parafia NMP Królowej Polski – g.15:00 Koronka do Bożego Miłosierdzia; 18:00 Droga Krzyżowa; 18:30 Eucharystia z homilią; 20:00 Różaniec
• Głogów, Parafia Miłosierdzia Bożego – Droga Krzyżowa godz. 15.00, zaproszenie do postu
• Gorzów Wlkp., Parafia pw. Pierwszych Męczenników Polski – całodzienna adoracja Najświętszego Sakrementu (7:30-17:30), nabożeństwo do NSPJ połączone z nabożeństwem pokutnym, po Mszy św. Droga Krzyżowa

Chrystusowcy
W ramach zorganizowanych rekolekcji dla naszej wspólnoty, będziemy szczególnie 4 marca przeżywać ten dzień jako dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich. W tym celu posłużymy się nadesłanymi materiałami duszpasterskimi. Zaplanowane jest wspólne odprawienie nabożeństwa Drogi Krzyżowej oraz w miarę możliwości Różaniec i Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Franciszkanie
Kadyny, kościół pw. św. Antoniego z Padwy: Adoracja Najświętszego Sakramentu, Koronka do Bożego Miłosierdzia – g. 15.00, Droga Krzyżowa – g. 16.30, Msza Święta z homilią w intencji wszystkich zranionych we wspólnocie Kościoła – g. 17.00. Prowadzi o. Tarsycjusz Krasucki, koordynator FSJ

Kamilianie
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej – Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Hutkach, godz. 15.00 – Delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży o. Tomasz Bajda MI

Misjonarze MB Pocieszenia
Modlitwa Różańcowa i Msza Święta we wspólnocie

Oblaci MN
Poznań, Parafia Chrystusa Króla Wszechświata – Droga Krzyżowa, godz. 17.45 – uczestnictwo Koordynator FSJ

Pallotyni
Droga Krzyżowa i wieczorna adoracja Najśw. Sakramentu we wspólnocie domowej Księży Pallotynów Prowincji Chrystusa Króla (Warszawa) – delgat ds. ochrony dzieci i młodzieży – ks. Józef Ciupak SAC

Pasjoniści
Informacje zostały przesłane do placówek Zgromadzenia w Polsce celem wykorzystania w oznaczonym dniu.

Paulini
Włączamy się wraz z całym kościołem w przeżywaniu Dnia Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego w dniu 4 marca przez modlitwę, ducha ekspiacji we wspólnotach i parafiach.

Pijarzy
Kraków, kościół Przemienienia Pańskiego (ul. Pijarska) – Droga Krzyżowa, godz. 18.15
Jelenia Góra, Parafia św. Jana Chrzciciela – Droga Krzyżowa g. 18.00

Salezjanie
Wrocław – św. Michała Archanioła (ul. Bolesława Prusa 78 ) – Msze św. o godz. 8.00 i 18.00 oraz Drogi Krzyżowe o godz. 8.30 i 17.30

Salwatorianie
Duszpasterz osób pokrzywdzonych ks. Daniel Banaszkiewicz SDS – przewodniczenie Eucharystii i wygłoszenie homilii w czasie posługi rekolekcyjne we wspólnocie zakonnej.

Szensztaccy Ojcowie
Józefów, Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej – Msza św., godzina 19.00 – delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży o. Wojciech Groch

Werbiści
klasztor SVD w Pieniężnie
• piątek 4 marca – Msza Święta w intencji osób pokrzywdzonych, godz. 7.00
• sobota 5 marca – Msza Święta o nawrócenie sprawców przestępstw, godz. 7.00

Zgromadzenie Ducha Św.
Bydgoszcz, Parafia Ducha Świętego – Droga Krzyżowa, g. 9.45 i 17.15

Siostry Pijarki
Kraków – Dom Zakonny Matki Bożej Częstochowskiej (ul. XX Pijarów 7) – Droga Krzyżowa, godz. 20.00

Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
Suwałki – Dom zakonny (ul. Sejneńska 10) – Droga Krzyżowa, Różaniec, g.18.00 – z udziałem Przełożonej

Zgromadzenie Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo (Siostry Felicjanki)
Kraków, ul. Smoleńsk 6 – Post, Koronka do Bożego Miłosierdzia i różaniec godz. 15.00, Droga Krzyżowa godz. 17.30

Zobacz także