STRONA GŁÓWNA / INFORMACJE / Abp Marek Jędraszewski o grupach „Ku uzdrowieniu”

Abp Marek Jędraszewski o grupach „Ku uzdrowieniu”


Od lutego ruszą spotkania grup wsparcia psychologicznego „Ku uzdrowieniu” adresowane do osób dorosłych, które doświadczyły wykorzystania seksualnego w okresie małoletności. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski poprosił proboszczów o przekazanie informacji w parafiach.

Plakat w kancelarii parafialnej lub gablocie przed kościołem albo baner na stronie internetowej parafii bądź wzmianka na niedzielnych ogłoszeniach parafialnych. Wszystkie środki są dobre, by dotrzeć z informacją o powstaniu grupy wsparcia dla osób skrzywdzonych seksualnie w młodości. „Niezwykle ważne jest dla mnie, aby informacje te zostały przekazane z należytą delikatnością, szanującą wrażliwość ofiar wykorzystania oraz innych członków wspólnoty Kościoła, dla których sprawy te zawsze wywołują zgorszenie i szczególny ból” – zaznaczył abp Marek Jędraszewski w przesłanym w połowie listopada br. liście do proboszczów archidiecezji krakowskiej.

Dwie grupy wsparcia – osobna dla kobiet i osobna dla mężczyzn – powstają z inicjatywy Fundacji Towarzyszenia Rodzinie w Krakowie. Planowanych jest dziesięć, cyklicznych spotkań raz w miesiącu (sobota) od lutego 2021 r. do  grudnia 2021 r. Będą się one odbywać w poradni Fundacji przy ul. Siostry Faustyny 70. Osobom pokrzywdzonym  wykorzystaniem seksualnym będą towarzyszyć we wspólnych spotkaniach doświadczeni psychologowie i terapeuci. Możliwe będą też konsultacje prawne.

„Ufam, że oferowana pomoc przyczyni się do zaopatrzenia ran osób pokrzywdzonych i będzie sposobem towarzyszenia na drodze ich uzdrowienia” – podkreślił w liście abp Jędraszewski. Metropolita Krakowski zwrócił też uwagę, że inicjatywa grupy wsparcia jest odpowiedzią na potrzebę stworzenia przestrzeni pomocy dla osób skrzywdzonych, do której zobowiązane są diecezje.

Formularz zgłoszeniowy do grupy wsparcia można przesłać za pośrednictwem strony kuuzdrowieniu.pl, można również skontaktować się telefonicznie, dzwoniąc pod numer 12 260 75 14  (od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-20.00). – Oddzwonimy z propozycją konsultacji, podczas których będziesz mógł rozeznać, czy grupa wsparcia jest właściwą formą pomocy dla Ciebie – wyjaśniają twórcy inicjatywy. Uczestnictwo w grupie wsparcia jest bezpłatne dzięki wsparciu finansowemu  ze środków Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski.

/Za: ochrona.episkopat.pl/

Zobacz także