Dzień modlitwy w intencji osób skrzywdzonych i razem z nimi


Po raz kolejny osoby skrzywdzone przygotowały materiały duszpasterskie na Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania. Autorem rozważań tegorocznej drogi krzyżowej jest skrzywdzony w młodości przez duchownego o. Tarsycjusz Krasucki OFM.

„Błagamy Cię Panie, udziel sił do drogi, byśmy odnaleźli w Tobie sens życia, które nas tak boli” – to jedno z wezwań modlitewnych, które znalazły się w tegorocznych rozważaniach drogi krzyżowej. Jej autorem jest o. Tarsycjusz Krasucki OFM, który w młodości został skrzywdzony przez duchownego, a obecnie należy do zgromadzenia ojców franciszkanów i jest koordynatorem zakonnym Fundacji Świętego Józefa KEP.

Przygotowane rozważania są częściowo napisane wierszem, to poetyckie rozważania kolejnych stacji drogi krzyżowej. Z kolei wezwania modlitewne ukazują perspektywę osoby zranionej, która boryka się z konsekwencjami doznanej krzywdy. „Boski Lekarzu, oddajemy się Tobie z ufnością. Przez to okrutne cierpienie prosimy Cię, uzdrawiaj nasze połamane życie. Przebacz także tym, którzy przez błędnie pojmowane dobro Kościoła krzyżują nieustannie tych, którzy w młodości zostali już uśmierceni” – czytamy w rozważaniu XI stacji.

Także rozważania różańcowe do tajemnic bolesnych zostały przygotowane przez osobę skrzywdzoną – przygotowała je zraniona wykorzystaniem seksualnym Alicja. „Błagajmy Dobrego Boga, aby osuszył łzy, pozszywał zranione serca, odrodził odarte z godności ciała i uzdolnił trwających w bólu do miłości potężniejszej niż śmierć” – czytamy we wstępie do rozważań. Modlitwa ta – jak podkreśla Autorka – ma objąć „wszystkie osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym, które miało miejsce we wspólnocie Kościoła oraz innych środowiskach”.

W opracowanych materiałach liturgicznych znalazła się także propozycja kazania, przygotowanego przez duszpasterza osób skrzywdzonych i ich rodzin z archidiecezji krakowskiej, ks. Artura Chłopka, jak również wezwania Modlitwy wiernych, które opracowała s. Scholastyka Iwańska, albertynka posługująca w cotygodniowych dyżurach telefonicznych dla osób zranionych (wspolnotazezranionymi.pl/towarzyszenie).

Przygotowane materiały duszpasterskie zostały udostępnione na stronie internetowej wspolnotazezranionymi.pl. Można je pobrać zarówno w formie przygotowanej książeczki, jak i osobno poszczególne jej części, np. tekst homilii, modlitwy wiernych, drogi krzyżowej.

„Zachęcam wszystkich do włączenia się w modlitwę w pierwszy piątek Wielkiego Postu – 24 lutego br. – m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej z przygotowanymi na ten dzień rozważaniami. Niczym św. Weronika ocierająca umęczone Oblicze Chrystusa, otrzyjmy chustą modlitwy i pokuty cierpiące twarze naszych sióstr i braci, których życie naznaczone jest dramatem wykorzystania” – apeluje abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Data wpisu: 2023-02-15