Dzień Modlitwy i Pokuty 2020

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, 28 lutego, Kościół w Polsce obchodzi dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. – Stając razem do modlitwy wynagradzającej, uczymy się prawdy o wspólnocie Kościoła, w której żadne cierpienie ani grzech nie są prywatną sprawą – zaznacza delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciech Polak.

Materiały duszpasterskie na Dzień Modlitwy i Pokuty 2020

Aktualności – Dni Modlitwy i Pokuty 2020

 • Otoczcie nas swą opieką, swą obecnością, swą modlitwą!
  Pozwólcie, że  zacznę od słów z Księgi Kapłańskiej: „Pan powiedział do Mojżesza: «Przemów do całej społeczności  Izraelitów i powiedz im: Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz! (…) Nie będziesz żywił w sercu nienawiści do brata. Będziesz upominał bliźniego, aby nie ponieść winy z jego powodu. Nie będziesz szukał pomsty, nie będziesz żywił … Czytaj więcej.
 • Prymas Polski o drodze do prawdziwego odrodzenia
  “Dzisiejszy dzień pokuty, postu i modlitwy za grzechy wykorzystania seksualnego nieletnich i nas może jeszcze raz prawdziwie otrząsnąć z odrętwienia” – powiedział w homilii podczas Mszy św. sprawowanej w gnieźnieńskiej katedrze Prymas Polski. Podkreślił, że “tylko droga nawrócenia i oczyszczenia, droga zdecydowanego zmierzenia się z grzechem i przestępstwem wykorzystania małoletnich w Kościele, wiedzie do naszego … Czytaj więcej.
 • Dzień pokuty może jeszcze raz prawdziwie otrząsnąć z odrętwienia – abp Wojciech Polak
  Homilia abp. Wojciech Polaka, metropolity gnieźnieńskiego, Prymasa Polski, delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży na Mszy św. po Drodze Krzyżowej w Dniu modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych duchownych. Piątek po Popielcu – Pierwszy Piątek Wielkiego PostuKatedra – 28 lutego 2020 Umiłowani w Panu, Siostry i Bracia  Post domaga się … Czytaj więcej.
 • Apel Jasnogórski (Rozważanie – ks. Artur Chłopek)
  W czwartek 27 lutego, w przeddzień Dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, Apel Jasnogórski z modlitwą za osoby skrzywdzone poprowadził ks. Artur Chłopek, duszpasterz pokrzywdzonych z archidiecezji krakowskiej. Jasna Góra, 27.02.2020 ROZWAŻANIE – APEL JASNOGÓRSKI Maryjo, Matko Bolesna, jesteśmy przy Tobie na początku Wielkiego Postu, aby razem z Tobą być przy Twoim … Czytaj więcej.
 • Osoba skrzywdzona o Dniu modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego
  Gdy dojdzie do profanacji murów świątyni, bądź też stojącej obok niej figury jakiegoś świętego lub przydrożnego krzyża, nie mamy wątpliwości, że powinniśmy dokonać ekspiacji. Wtedy jedni drugich motywują, wskazując, jakie to jest konieczne, bo przecież chodzi o przebłaganie Boga i – co też jest podnoszone – o modlitwę wstawienniczą za tych, co dokonali zbezczeszczenia świętych … Czytaj więcej.